Welcome to Wedding Directory HTML Template.

Are You Vendor?List Your Business

Nişan Bohçanızda Bulunması Gerekenler

By Admin 12 May, 2020

Bir önceki yazımızda söz merasiminden ve neler yapılması gerektiğinden bahsettik. Bu yazımızda ise bir sonraki aşamadan yani nişandan bahsedeeğiz. Evlilikten önceki en büyük resmi adım sayılan bu aşamada hem kız tarafı hem erkek tarafı artık evliliğe hazırlanmaktadır ve evlilik için kesin karar verilmiş demektir. Bazen bir önceki aşama olan söz kesimi atlanmaktadı. Bu kısa süre içinde evlilik ya da nişan yapılacaksa söz kesimi merasimine gerek görülmemesinden kaynaklanmaktadır.
 
Nişan merasimi söz kesiminden farklıdır ve daha çok düğünle ilgilidir. Kız tarafının evinde olabileceği gibi direkt düğün tarzında da yapılabilmektedir. Bazen araya askerlik gireceği zaman ya da atamalar, sağlık sorunları olduğunda nişanlar düğün tadında yapılır. Nişanı adet olarak kız tarafı üstlenmektedir. Gelinin ne giyeceği kuaför masrafları gibi harcamaları ise damat tarafı karşılar. Ancak damat tarafının harcamaları bununla kısıtlıdır. Geri kalan her şeyi, salon, kıyafet, yemek masraflarını kız tarafı karşılar ve hazırlığını yapar. Sonra da damat tarafı kız tarafına nişan yapmak için ziyarete gelir. İşte bu noktada nişan bohçaları güdeme gelir ve iki taraf da bu bohçaları karşı tarafa teslim eder.
 
Peki bir nişan bohçasında ne olur? Çiflerin ailelerine ve diğer yakınlarına çeşitli hediyeler bulunan bohçalar aslında aileden aileye değişebilmektedir.  Ancak her bohçada olması gerekenler arasında terlik, iç çamaşırı, pijama takımı, çorap, kıyafet, çanta cüzdan, havlu, patik, yemeni gibi şeyler bulunur. Bunların yanı sıra 6’lı gece seti, geln ayna seti, nişan tepsisi de bulunabilir. Ailelerin durumuna göre ek şeyler de bulunabilmektedir.  Bazı durumlarda bohçanın içeriği artabilir ve maddi olarak fiyatı yükselebilir bazen de bu saydıklarımıza ek birkaç ekonomik eklenti daha yapılır. Tamamen aileye ve merasim geleneğie göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Daha sonra yukarıda bahsettiğimiz koşullara göre uygun merasim yapılır ve nişan gerçekleşmiş olur. Bundan sonra artık geriye sadece evlilik  kalmıştır. Nişan yüzüğü de bu esnada takılacaktır ve söz yüzükleri çıkacaktır.
.

Düğün Bütçenizi Oluşturdunuz Mu?

By Admin 12 May, 2020

Mükemmel bir düğünün nasıl olacağını sorarsak vereceğimiz cevap sadece her şeyin planlandığı gibi gittiği bir düğün olur. Bunun için en önemli konulardan biri de düğün bütçesi. Yani eğer bütçenize uygun bir düğün gerçekleşirse ve planladığınız harcamaları tam olarak yapabilirseniz düğününüz büyük ihtimalle hiçbir aksaklığa uğramadan mükemmel bir şekilde gerçekleşecektir.
 
Eğer maliyetleri hesaplamadan gelişigüzel bir şekilde evlenmeye kalkarsanız hesapta olmayan harcamalar çıktıkça eliniz ayağınız dolaşabilir ve panikleyebilirsiniz. O yüzden sağlam adımlar atmalı ve harcamalarınızı planlamalısınız.  Tabii bu planlamada neler olmalı ve neler olmamalı bunları bilmek gerek. İyi bir planlama ile bütçenizi fazl kabartmadan işi kurtarmak mümkün.  Mutlaka yer alması gereken harcamalar gelinlik, damatlık, nikah şekeri, davetiye, konaklama, müzik ve diğer pek çok şey.
 
Bu aşamayı atlattıktan sonra ikinci aşama tabii ki bu plana sadık kalmak olacak. Yani planı yaptınız ama plana uymuyorsanız yine eliniz ayağınız dolaşabilir ve düğün günü yaklaştıkça stresten saçlarınızı yolabilirsiniz. Sakin olun ve adım adım ilerleyin. Planı yaptınız ve şimdi bir haritaya bakar gibi plana bakarak adım adım harcamalarınızı gerçekleştirin. Üstüne çıkmayın, altına inerseniz de kaliteden fazla ödün vermeyin. Ek harcamalar çıkarsa da bunları ekonomik olarak çözmeye gayret edin. Uygulama esnasında daha ucuz çözümler bulursanız buradan kıstığınız bütçeyle ek harcamaları kurtarabilirsiniz. Ama toplam bütçeye uygun hareket etmeye büyük gayret sarfedin.
 
 
Pek çok gelin için içinden çıkılmaz ve çok tehlikeli olan bölüm ise alışveriş kısmı. Bir gelin adayı alışverişe çıktığında alınacaklar listesine mevcut olanların iki üç katını eklemeye kalkışabilir. Bu noktada damat adayının devreye girmesi ve kontrolü sağlaması gerekiyor. Gelinleri yalnız bırakmayın beyler! Harcamalarinizi kalem kalem sitemizin butce plani aracina yazin.
 
Aynı şekilde bir damat da alışveriş esnasında çoğu ayrıntıyı gereksiz görebilir.  Bu sefer de gelinlerin ipleri eline alması ve bütçeyi aşmadığı takdirde planlanan her kalemi satın alması gerekiyor. Adım atacağınız büyük yolculuktaki belki de ilk ortak çalışmanız bu büyük günü gerçekleştirmek olacak. Kısacası iyi bir takım olun ve birbirinizi tamamlayın. Korkulacak bir şey yok.
.

Düğün Masraflarını Nasıl Aza İndirebilirsiniz?

By Admin 15 May, 2020

Tatlı Telaş

 
Evlenmek isteyen her insanı tatlı bir telaş sarar. Hazırlıkların sonu bir türlü gelmez. Yemek takımıydı, mobilyasıydı, damat – gelin bohçasıydı, beyaz eşyasıydı derken onlarca masraf kapıyı çalar. Elin ayağın birbirine dolaştığı bu zamanlarda bir türlü mantıklı kararın ne olduğu kestirilemez. Aslında birkaç püf noktası ile düğün masraflarını aza indirmek mümkündür.
 

 

Araştırmadan Almayın

 
İster mobilya olsun, ister beyaz eşya. İster yemek takımı isterse düğün salonu ya da kuaför. Para harcanacak şey ne olursa olsun kesinlikle araştırmadan hareket edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki paraya bu dönem kadar ihtiyaç duyulmayacak. Bu nedenle bırakın her şeyin en iyisi ya da en pahalısı olmasın. Çünkü zaten eve alınan her eşya bir gün eskiyecek ya da siz ondan sıkılacaksınız. Bu nedenle daha ikame markaların güzel ürünlerinden oluşturacağınız ev kombinleri bu aşamada cebinizi oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca beyaz eşya kampanyalarını kaçırmamanızda da büyük fayda vardır. Mümkünse bu beyaz eşya ve mobilya gibi eşyaların evlilik kararı alındığı gün itibari ile borcuna girilmesinde fayda vardır. Böylelikle düğün zamanı elinizde daha fazla para olacaktır.
 

Daha Sade Daha Şık

 
Düğününde herkes göz alıcı olmak ister. Bu nedenle de en büyük topuzlar yaptırılır, en taşlı gelinlikler seçilir ve en şaşalı salonlar tutulur. Oysa şıklık her zaman sadelikten yanadır. Daha sade bir gelinlik, daha salaş bir saç modeli ve hizmeti tam ama şaşası az daha sakin bir salon emin olun düğününüzü daha gösterişli yapar. Hem düğün masraflarınızı yarıya indirmiş olursunuz hem de herkesin size hayranlıkla bakmasını sağlarsınız. Hatta düğün konusunda kararsız olanlar yalnızca bir nikâh yapıp ardından dost meclisi ile gönlünce eğlense ortada tam anlamı ile düğün masrafı söz konusu dahi olmaz.
.

Su İçerek Kilo Vermenin Sırları

By Admin 15 May, 2020

Suyun hayatımızda ki önemi saymakla bitmez. Susuz kalan vücut su ihtiyacını organlardan karşılamak zorunda kaldığı için bu da hastalıklara neden olmakta. Günde en az 2.5 litre su içilmesi gerektiği konusunda uzmanlar bizi uyarsada pek dikkate aldığımız söylenemez. Suyun zayıflamamıza yardımcı olmada da hakkını yememek lazım. Düzenli yapılan spor ve diyette yardımcı olarak tüketilen su zayıflama konusunda kolaylık sağlamakta. Kolay ve etkili bir şekilde zayıflamak için bol bol su tüketmeye özen göstermeliyiz. Yalnız bol bol su tüketmek gerek diye abartıya kaçmadan bunu yapmalıyız. Unutma suyun azı kadar fazlasıda zararlı. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, idrar rengin açık sarı ise bu zayıflamaya başladığının habercisi. Aynı zamanda su hem zayıflamana yardımcı hemde cildinin güzelleşmesine, gençleşmesine faydalı. Su içerek nasıl zayıflanır konusuna gelince, suyu tüketmen gereken zaman dilimlerini bilirsen hem zayıflamana yardımcı olacak hemde su içme alışkanlığını arttıracak. Bilinçli su tüketerek nasıl yazıflayabileceğine birlikte bakalım istersen.
 
1- Su İçerek Güne Başlamak
Sabah uyandığında, yani gözünü açar açmaz diyelim. Tüketeceğin su bağırsaklarını harekete geçirip, metabolizmanın hızlanmasına ve vücudunda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda içeceğin suya ekleyeceğin limon, nefesini tazelemeye ve kilo vermene yardımcı olacaktır.
 


2-  Suyu Yemeklerden Önce İçmek
Sofraya oturduğunda çok fazla yemek yemekten şikayetciysen, sana önerimiz yemek yemeye başlamadan yarım saat önce su içmen olacak. Yapılan en büyük yanlışlardan biri suyu yemek yedikten sonra içmek. Yemek sonrası içilen su zaten dolu olan mideyi, iyice doldurup şişkinlik hissine neden olmakta. Suyu yemekten önce içerek, daha az yemek yemene ve yediğin yemeği hızlı yakmana yardımcı olacak.
 

 

3- Açıkma Hissi Uyandığında Su İçmek
Gün içerisinde acıktığını hissetmeye başladığında, acur cubur tarzı şeylere başvurmak yerine içeceğin bir bardak su açlık hissini yatıştıracaktır. Yani her acıktığını  hissetiğinde buzdolabına yada bakkala koşmak yerine su içmende fayda var.  

 
4- Nescafe Yada Kahve Yanında Su İçmek
Gün içerisinde tükettiğin her nescafe yada kahve yanında su içmeyi unutma. Zaten kahve içiyorum suya ihtiyacım yok deme. Kahve vücudun su ihtiyacını asla karşılamaz. Tam tersi vücudunda ki suyu dışarı atmana neden olur.
 
 
Evet! Su içerek zayıflamak için tavsiyelerimiz bunlar. Tavsiyelerimize uyarak verdiğin kilolara sende şaşıracaksınız. Günde 6-8 bardak su içmek toksinlerin ve yağların uzaklaşmasına, 8-10 bardak su içmek toksinlerin ve yağların vücutan atılmasına kolaylık sağladığınıda hatırlatalım. Ayrıca yemek sırasında şekerli ve asitli içecekler yerine su içebilirsin. Su içmekte zorlanıyorsan eğer bulunduğun ortamda suyu görebileceğin yerlere koyarak, su içmen gerektiğini hatırlamana yardımcı olacak.  Unutma bol bol su içmek kendini şişrmek anlamına gelmiyor. Sağlıklı ve hızlı zayıflamak için günde 2.5 litre su içmen yeterli olacak. Sağlıklı, mutlu günler dileğimle.
.

Erkekler Evlilikten Neden Korkuyor?

By Admin 16 May, 2020

Evlilik, insan doğasının doğal bir gereğidir. Hemen hemen her insan doğar, evlenir ve ölür. Yani evlilik de ölüm ve doğum kadar doğal görülür. Ancak bazı kişiler, evliliğe oldukça uzak bakar, bildiğiniz evlilikten korkar. Bu kişiler ise genelde erkeklerdir. Herkesin bildiği üzere erkekler kadınlara göre evliliğe çok daha az yatkın olan, evliliği bildiğiniz bir esaret olarak gören kişilerdir. Haklı oldukları noktalar da vardır. Mesela çevrenizdekiler düşünün, herkesin mutlaka böyle biri aklına gelecektir. Aklınıza gelmiyorsa da muhtemelen bu kişi sizsiniz smiley Peki hiç merak ettiniz mi neden böyle? Yani erkekler neden çok sevdiği sevgilileri ile sonsuza kadar sevgili olmaya yatkın olurlar da evlilik düşünmezler? Ben düşündüm, hatta araştırdım bile sizin için. Gelin birlikte inceleyelim.

Erkeklerin Evlilikten Kaçma Nedenleri Nelerdir?

  1. Ünlü bir şovmen daha önce şey demişti “Henüz bir kişiye bağlı kalabileceğimi düşünmüyorum.” İşte en temel düşünce bu. Yani her çiçekten bal almak varken neden bir çiçeği sömürsünler değil mi?  smileyGenel düşünce de budur.
  2. Boşanma korkusu, erkekleri evlilikten soğutan bir diğer durumdur. Erkekler, diğer konularda bize göre çok daha pozitif görüşlü olsalar da konu evliliğe gelince durum tam tersi oluyor. Yani biz, konu evlilik, ikili ilişkiler olunca çok daha ütopik, daha toz pembe bakıyoruz. Bizim çıktığımız o bulutlara erkekler kafasını kaldırıp bakmıyorlar bile. Çünkü daha realist düşünüyorlar. İleride ne olur, ne gibi sorunlar çıkar, nasıl tartışmalar olur gibi soruların hepsi erkeklerin üzerinde sürekli düşündüğü sorulardır. Kadınlar ise daha çok şey diye düşünüyorlar “Sevgi her şeyin üstesinden gelir.” Nasıl yani? Etrafa atılmış kirli çorapların bile mi? :)
  3. Etraftaki başarısız örnekler, erkekler için tam bir rol modeldir. Yani kadınlar “Bunlar bu hatayı yaptılar ondan ayrıldılar. Biz bunu yapmayız” diye düşünürken erkekler daha çok şey diye düşünürler “Biz onu yapmayız ama ya biz de telafi edilemez başka hatalar yaparsak?” Bu da kadın ve erkek düşünce yapısının ne denli farklı olduğunun bariz örneğidir.
  4. Erkekleri evlilikten uzaklaştıran bir diğer unsur ise bekar oldukları zamanki koşullarından ve hayatlarından tamamen uzaklaşacağını hatta kopacağını düşünmeleri. Yani erkekler evlendikten sonra gece yarıları yapılan halı sah amaçlarına, erkek arkadaşları ile birlikte yaptıkları şehir dışı gezilerine hatta şehir içi gezilerine bile veda etmek zorunda kalacaklarını düşünürler. Ancak kendinin ve karşısındakinin farkında olan her kadın, zaten bu tür şeylere engel olmanın mantıklı olmayacağını bilir. Tabi bu hususta iki tarafından birbirine verdikleri güven de çok önemlidir.
  5. Kadınların hislerin erkeklere göre çok daha kuvvetlidir. Kadınlar hayatının aşkını bulduklarını bakınca anlayabilirler. (Bu yüzden mi öncesinde o kadar yanlış kişiler ile oyalanıyorlar?) Aslında bazı erkekler de böyledir. Yani daha küçücük yaşında “Ben seninle evleneceğim!” diyip büyüyüp onu yapan kişiler de vardır. Ancak tüm erkekler için bu geçerli değildir. Bazılarının aklında sürekli şu soru dolanabilmektedir “Ya acaba daha iyisini bulabilir miydim?” E ama bir de dön kendine de bak değil mi? smileyŞaka bir yana bu, erkeklerin karşısındakinin gerçekten doğru kişi olup olmadığını bilmemesi ile ilgili bir durumdur.
  6. Evlendikten sonra sorumlulukların artacağı düşüncesi, belki de erkekleri evlilikten uzaklaştıran en önemli unsurdur. Çünkü daha önce sadece kendini düşünen, koşullarını kendine göre ayarlamaya çalışan erkekler, evlendikten sonra karşısındakini de düşünmek zorunda kalırlar. Yani aslında bazı şeyler zorunluluk değil de, içten geldiği için yapılmaya başlanacak bu da belki de erkeğin kaçmasının asıl nedeni olan unsur.

Sonuç olarak sevgili beyler, karşılıklı sevgi, saygı ve anlayış olduktan sonra hiçbir şeyden korkmanıza gerek yok. (Öyle birini bulursanız bana da haberin verin diyenler olacaktır smiley günümüz şartlarında biraz zor siz de haklısınız.)

 

.

Eşiniz İle Yakın Olmanın Yolları

By Admin 15 May, 2020

Eşinin sana her şeyi anlatmasını ve onunla iki iyi arkadaş olmayı istiyorsun. Eşin adeta kapalı kutu gibi ve sana hiçbir şey anlatmıyor. İyi günde, kötü günde hep yanında olmak istiyorsun ama etrafına ördüğü duvarları bir türlü yıkamıyorsun. Eşin ile iyi bir dost olup olmadığın çok önemli. İlişkin o zaman daha iyi ilerleyecek ve sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Şimdi sana bir kaç ip ucu vermek istiyorum. Belki bunlar işine yarayabilir.
 
Eşinin sana hiçbir şeyini anlatmadığını düşünüyorsan ve bu durum canını sıkıyorsa, önce konuşmak için doğru zamanı seçip seçmediğini sorgula. Senin için doğru olan zaman onun için hiç uygun olmayabilir. Gün içerisinde yaşadığı olumsuzluklar, canını sıkmış ve bunu sana yansıtmak istemediği için belkide konuşmaktan kaçınıyor olabilir. Ona biraz zaman ver ve dinlenmesini bekle. Belki ondan sonra kendiliğinden konuşmaya başlayacak. Çalışırken günün her saati onu aramaktan vazgeç. Yaptığı iş o gün çok yoğun olabilir. Başını kaldıracak vakit bulamadığını ve oldukça meşgul olabileceğini düşün. İşleri hafiflediği zaman aramanı görecek ve sana muhakkak dönecektir. İşten yeni geldiği zaman hemen üzerine çöreklenmek yerine, içeri geçip üzerini değiştirmesine biraz nefes almasına izin ver. Yoğun geçen günün sonunda konuşmaya hali olmayabilir. Birlikte yapacağınız güzel bir aktivite yani rahat bir ortam sana  açılmasında faydalı olacaktır. Biraz sabırlı ol.
 
Önemli bir konu ile ilgili konuşuyorsanız, iki tarafında birbirini dinlemesinin önemli olduğunu unutma. İkiniz aynı anda koşursanız çözüm bulmak yerine ortamın dahada gerilmesine neden olacaksınız. Sorunlara  eşin ile birlikte çözüm bulmak istiyorsan birbirinizi dinlemeyi öğrenmelisiniz. Sadece bir tarafın derdini anlatması, karşı tarafı dinlememesi ilerleyen zamanlarda sorun çıkmasına neden olacaktır. Herkesin kimseye anlatmadığı sırları vardır. Bunları eşine anlatarak bundan cesaret alıp sana zamanla açılmasını sağlayabilirsin. Konuşma üslubunun ne kadar önemli olduğunu unutma. Konuşma sırasında ses tonunda çok önemli. Çok sert ses tonu kullanmak yerine yumuşak ses tonu ve küçük harflerle konuşmayı dene. Nefes almadan ard arda sorular sormaktan kaçın. Bu tarz davranışlar ters tepki almana neden olacak. “ Neden benimle konuşmuyorsun, bana güvenmiyormusun, benden sakladığın bir şeyler mi var “ yerine “sıkıntını benimle paylaşırsan rahatlamana yardımcı olabilir, istersen konuşabiliriz” tarzında söylemler kullanarak sana olan güvenini arttırabilirsin.
 
 
İşte! Eşinle güzel bir uyum sağlamak adına sana verebileceğimiz ip uçları bunlar. Bunları yapmak o kadarda kolay değil biliyoruz. Ama mutlu olmak, birazda huzurlu olmak istiyorsan bunları uygulamak zorundasın. Unutma her şey senin elinde.Sağlıklı, mutlu,huzurlu ve güzel günler dileğimle. 
.